Z leczniczych właściwości sezamu nasi przodkowie korzystali już trzy i pół tysiąca lat temu.
Nasiona tej rośliny są używane do różnych potraw i ciast, uzyskuje się z nich cenny olej oraz pastę tahini. Znajdują one zastosowanie również poza sferą kulinariów – używa się ich w kosmetologii i medycynie. Opowiemy o ich niezwykłych właściwościach bardziej szczegółowo.
Skład sezamu i jego korzystne działanie na nasz organizm
W ziarnach sezamu znajdziemy szereg cennych witamin i minerałów, błonnik, kwasy organiczne, lecytynę, beta-sitosterol oraz fitynę.
Zjedzenie 100 g nasion dostarcza też organizmowi dorosłego człowieka dziennej dawki wapnia, w pełni zaspokajającej jego potrzeby. Jest to ewenement, podobne ilości tego pierwiastka znajdziemy jedynie w 100 g sera. Wapń, w połączeniu z cynkiem i fosforem, zapobiega osteoporozie oraz chorobom stawów.
Beta-sitosterol wpływa pozytywnie na metabolizm i wspomaga odchudzanie. Witamina PP normalizuje pracę układu trawiennego. Ziarna sezamu działają również jak łagodny środek przeczyszczający, dzięki czemu pomagają w pozbyciu się z organizmu toksyn.
Ich spożywanie może być niezwykle korzystne dla zdrowia kobiet – pomaga ustabilizować pracę ich układu hormonalnego, zmniejsza ryzyko mastopatii i poprawia ukrwienie miednicy. Produkt ten zwiększa również libido, gdyż zawiera fitoestrogeny, będące substytutem żeńskich hormonów płciowych.
Odmładzający tonik na bazie sezamu
Potrzebne składniki:
- 1 łyżka sezamu,
- 1 łyżeczka cukru pudru,
- 1 łyżeczka mielonego imbiru.
Wszystkie składniki trzeba dokładnie wymieszać. Należy stosować 1 łyżeczkę toniku 1 raz dziennie – można dodać ją do dowolnej potrawy, na przykład deseru.
Sezam – kto nie powinien go jeść?
Jedzenie sezamu nie jest zalecane w przypadku:
- dzieci poniżej 5 roku życia – ich układ pokarmowy może nie trawić niektórych spośród tłuszczy, zawartych w tych nasionach;
- osób z wysoką krzepliwością krwi oraz żylakami;
- kobiet w trzecim trymestrze ciąży (wysokie stężenie wapnia może spowodować przedwczesny poród);
- alergików.
Są to w zasadzie jedyne przeciwwskazania do używania sezamu. Jeżeli więc nie dotyczą one akurat Ciebie – śmiało umieść ten produkt w swojej diecie. Możesz użyć go jako dodatku do potraw z warzyw, mięsa, sałatek, wypieków (zarówno słonych, jak i słodkich) oraz deserów i koktajli.