Wielu naukowców i dietetyków uważa orzechy włoskie za składniki spożywcze pełne bardzo wartościowych składników. Dostarczają one do organizmu dużo witamin oraz dużą dawkę energii na cały dzień. Nie jest to nic nowego i odkrywczego, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę o wpływie łupin orzecha włoskiego na nasze zdrowie.
Materiał biologiczny jakim są łupiny orzecha włoskiego ma neutralny wpływ (pod względem chemicznym) na środowisko naturalne. Oznacza to, że nie stanowi dla niego zagrożenia, jak i nie jest toksyczny dla zdrowia. Łupiny już na początku historii rozwoju pierwszych cywilizacji starożytnych były używane jako środek do zwalczania i leczenia różnych dolegliwości zdrowotnych.
Często owe łupiny są traktowane jako nikomu niepotrzebny odpad. Okazuje się, że jednak niepotrzebnie zdecydowana większość z nas w taki sposób je postrzega. Przeważnie zmielone skorupy po orzechach, z dodatkiem dwóch składników już tworzą zupełnie nową rzecz, jak się okazuje posiadającą pozytywny wpływ na zdrowie naszego organizmu.
Herbata orzechowa
Jedną z możliwości wykorzystania łupin jest herbata orzechowa. Pomaga ona organizmowi w walce z kaszlem, przewlekłym przezięziębieniem oraz z typowo grypowymi objawami. Ponadto napój ten wpływa na przeciwdziałanie wypadaniu włosów, hamuję chęć na nikotynę, działa przeciwzapalnie, wzmacnia włosy oraz reguluje poziom cukry we krwi.
To ostatnie szczególnie zainteresuje cukrzyków. W przeszłości nasi przodkowie w tym celu spożywali około 4 filiżanki naparu w przeciągu 6 tygodni. Herbata oprócz pomocy w radzeniu sobie z tym schorzeniem, dodatkowo posiada ciekawy i wyjątkowy smak
Do sporządzenia tego naparu wystarczą: miód, pół litra wody oraz 12 łupin orzechów. Muszle orzechów należy umyć pod bieżącą wodą. Następnie do naczynia przesypujemy łupiny, wlewamy tam pół litra wody. Nasze łupiny pozostawiamy tak na 12 godzin.
Tuż przed spożyciem gotujemy naszą mieszankę 5 minut i dodajemy miodu, w ramach dosłodzenia mikstury. Na sporządzenie herbaty istnieje szybsza metoda. Umyte orzechy należy gotować przez pół godziny, następnie je parzymy 15 minut. Potem doprawiamy miodem i możemy skonsumować naszą naturalną miksturę.
Eliksiry z łupin
Kolejną ciekawą opcją zdrowotną jest eliksir do oczyszczania naczyń krwionośnych. Wpływa on na usuwanie wszelkiego rodzaju złogów soli oraz zakrzepicy. Sposób wykonania tego przetworu jest dość prosty. Wystarczy tak naprawdę bardzo mocno rozdrobnić pozostałe łupiny z orzechów i zalać je pół litra czystej wódki.
Łupiny tak moczymy przez 2,5 miesiąca. W ten sposób jak starożytni możemy spożywać 1 łyżkę tego eliksiru rano przed posiłkiem i poprzez zapobiegać, zamiast leczyć. Nieco podobnym pomysłem na nie marnowanie łupin jest syrop na żylaki.
Wykonuje się go podobnie jak wcześniej wymieniony eliksir, choć w tym przypadku zalewamy zmielone łupiny octem jabłkowym. Nasza mieszanina czeka tak 3 tygodnie, po tym okresie możemy stosować mieszanie na watę lub gazę które przykładamy do żylaków. Dobrym patentem na zwiększenie odporności, zmęczenie oraz na problemy żołądkowe jest syrop z łupin.
Rozdrobniony główny składnik jest gotowany 10 minut, po czym dodajemy do niego garstkę goździków. Następnie nasza mieszanina musi ostygnąć, po czym dodajemy do niej około 2 litry miodu. Tak powstały syrop trzeba szczelnie przechowywać, najlepiej w zacienionym i w miarę chłodnym miejscu. Można go spożywać 3 razy w ciągu dnia, po posiłku.
Inne pomysły
Do innych ciekawych pomysłów należy zaliczyć wybielanie zębów po przez dodanie łupin do pasty do zębów. Sztuczka ta ma na celu pozbycie się nalotu na uzębieniu oraz ma wpłynąć na wybielenie uzębienia. Napar z łupin może pozytywnie oddziaływać na włosy, które po natarciu nim zostawiamy na około 20 minut.
Osoby z siwiejącymi włosami powinny być w szczególności zadowolone z tego rozwiązania. Ponadto pokruszone łupiny mogą być użyteczne przy myciu twarzy ze względu na usuwanie porów, i właściwości lecznicze skóry. Jedynie trzeba uważać na mycie w okolicach oczu aby tam przypadkiem nie trafiły łupiny.
Podsumowując łupiny orzecha włoskiego mają wiele różnych zastosowań na nasze zdrowie. Wpływają one pożytecznie na nasze włosy, skórę, naczynia krwionośne, żołądek. Pomogą być pomocne w walce z objawami przeziębienia, regulują poziom cukru (pomagając w ten sposób diabetykom).