Twoje pomidory wyrosną jeszcze zdrowsze i bardziej dorodne bez nawozów i oprysków dzięki sadzeniu towarzyszącemu
Naturalna ochrona i wzmocnienie dla twojej plantacji pomidorów zamiast sztucznych nawozów i pestycydów?
To bardzo proste zadanie dzięki „roślinnym przyjaciołom” pomidorów, którzy będą chronić je przed szkodnikami i zapewniać im jeszcze lepszy wzrost. Przeczytaj nasz artykuł i zapoznaj się z metodą sadzenia towarzyszącego, która przynosi świetne efekty przy uprawie pomidorów oraz innych roślin, które znajdują się na twojej działce.
Na czym polega sadzenie towarzyszące?
Podstawowym założeniem tej metody uprawy jest wspólne sadzenie dwóch lub większej liczby gatunków roślin, które rosnąc razem przynoszą sobie wzajemne korzyści. Mogą one dotyczyć na przykład ochrony przed szkodnikami, spełniania wymagań żywieniowych albo nawyków wzrostu.
Co można zyskać dzięki sadzeniu towarzyszącemu?
Sadzenie towarzyszące ma wiele zalet dla domowej uprawy warzyw i owoców:
- zmniejszone ryzyko utraty całości uprawy na skutek ataku szkodników lub choroby pojedynczych sadzonek. Różnorodność uprawy (polikultura) w przeciwieństwie do sztucznie tworzonych monokultur odwzorowuje sposób, w jaki warzywa, owoce i kwiaty rosną w naturze.
- ochrona bardziej wrażliwych na warunki atmosferyczne roślin. Towarzyszące im silniejsze, odporniejsze na przykład na silny wiatr lub mocne promienie słoneczne gatunki będą chronić swoich słabszych towarzyszy (na przykład osłaniając je swoimi liśćmi) przed zniszczeniem lub uschnięciem.
- zapobieganie atakom szkodników. Posadzenie pożytecznych roślin razem z tymi bardziej zagrożonymi na zniszczenie przez owady to najprostsza i najbardziej naturalna metoda na uniknięcie zniszczenia plantacji i zminimalizowanie strat przy zbiorach.
- wsparcie dla pożytecznych owadów. Rosnące wśród innych warzyw i owoców gatunki, które produkują duże ilości nektaru oraz pyłku pomagają zwiększyć populację na przykład pszczół.
Jakie rośliny warto posadzić jako towarzyszące dla pomidorów? Oto kilka propozycji towarzyszy dla pomidorów rosnących na twojej działce.
Nagietek
Pomidory i nagietki mają podobne wymagania co do nasłonecznienia stanowiska i wilgotności gleby. Kwiaty te wytwarzają dodatkowo związki chemiczne skutecznie odstraszające mole. Posadź najpierw pomidory, pozostawiając między nimi większe odległości. Nagietki siej w odległości około 45 cm od sadzonek pomidorów – taka odległość wystarcza, aby rośliny oddziaływały na siebie, a jednocześnie miały dostatecznie dużo miejsca do wzrostu.
Bazylia
To zioło to nie tylko idealny dodatek do potraw z pomidorami, ale również świetny towarzysz dla nich na plantacji. Bazylia odstrasza wszystkie roztocza, owady i robaki, które mogą zaszkodzić pomidorom, wpływa też pozytywnie na jakość zbiorów.
Czosnek
Podstawowa zaleta zasadzenia czosnku wraz z pomidorami to pewna ochrona przed inwazją mszyc. Czosnek zawiera duże stężenie siarki, za którą nie przepadają też inne działkowe szkodniki. Czosnek „lubi się” też z burakami, selerami, ziemniakami, sałatą, truskawkami, drzewkami owocowymi i różami. Inne warzywa, które dobrze „dogadują się” z pomidorami to z kolei papryka oraz szparagi.
Jakie inne połączenia roślin mogą współpracować na twojej działce?
Sadzenie towarzyszące nie musi dotyczyć jedynie twojej uprawy pomidorów. Sprawdź też inne kombinacje roślin, które dobrze się czują w swoim towarzystwie.
- koperek – można połączyć go z kapustą, ogórkami, kalafiorem, sałatą, cebulą, a nawet kukurydzą. Nie będzie jednak sprzyjał wzrostowi pomidorów oraz marchewek.
- ogórki – warto zasadzić razem z fasolą, szparagami, warzywami okopowymi (np. selerem), koprem, sałatą, cebulą, kukurydzą, rzodkiewką czy grochem.
- kukurydza oraz słonecznik rosną dobrze wspólnie z pomidorami. Nie powinny przy tym znajdować się w pobliżu ziemniaków albo szałwii.
- fasola – z wzajemnością ma dobry wpływ na marchew, selery, bakłażany, groch, ziemniaki, ogórki, kukurydzę, rzodkiewki oraz truskawki
- buraki – to doskonali towarzysze dla czosnku, kukurydzy, ziemniaków, a także mięty
jabłka oraz morele – wspierają swój rozwój wspólnie z nagietkami oraz czosnkiem