Jestem zachwycona: Skuteczne i szybkie sposoby na czyszczenia szafek kuchennych z tłustych osadów.
Z pewnością jesteś świadomy tego, że stosowanie chemikaliów w celach higienicznych jest na dłuższą metę szkodliwe dla zdrowia.
Chemia gospodarcza nie jest także wcale tanim środkiem czystości, mimo tego, że jest niewątpliwie skuteczna, a używane razem z nią materiały ścierne mogą co gorsza spowodować uszkodzenia lub odbarwienia drewna lub plastiku.
Postaw na naturalne środki czystości
Środki oparte na naturalnych składnikach choć może nie dają tak rewelacyjnego efektu jak w przypadku detergentów chemicznych, są skuteczne w walce z zabrudzeniami w kuchni czy w łazience. Posiadają także szereg zalet, które dają im przewagę nad sklepowymi chemikaliami.
Przede wszystkim są wyjątkowo bezpieczne dla skóry i zdrowia: nie powodują alergii, a także nie posiadają uciążliwego, duszącego zapachu.
Oto kilka propozycji na wykonanie skutecznych środków domowymi metodami, które pomogą uporać się z tłuszczem, zalegającym osadem i brudem w wielu zakamarkach Twojego domu. Zrezygnuj ze szkodliwej i drogiej chemii i postaw na siłę naturę!
Ocet
Jest to numer 1., jeśli chodzi o domowe środki czystości. Powszechnie stosowany przez nasze babcie do utrzymania kuchni i łazienki w czystości, dziś powraca do łask.
Choć nie cieszy się może zbyt dużą popularnością ze względu na swój charakterystyczny zapach, jest to z pewnością skuteczny specyfik, którym można czyścić każdą powierzchnię bez obawy o jej uszkodzenie. Wymieszaj pół szklanki octu jabłkowego i czystego alkoholu (typu spirytus, wódka).
Dodaj pół łyżeczki olejku eterycznego o ulubionym zapachu oraz 2-3 krople olejku eukaliptusowego. Roztwór przelej do butelki z rozpylaczem, np. po płynie do szyb. Wstrząśnij butelkę przed użyciem. Płyn rozpylaj na zanieczyszczoną powierzchnię i wytrzyj wilgotną gąbką lub ściereczką po 15 minutach.
Proszek do pieczenia
Równie skuteczny w działaniu co ocet, dodatkowo nie pozostawia przykrego zapachu. Poza powszechnym użyciem do pieczenia ciast jest to środek niezwykle skuteczny do walki z tłustymi plamami i zaciekami. Koniecznie wypróbuj go do usuwania zanieczyszczeń z kuchenki czy piekarnika.
Proszek do pieczenia zalej wodą. Proporcje dostosuj do swoich potrzeb oraz stopnia zabrudzenia. Ilość dodanej wody ma spowodować, że proszek zmieni konsystencję w papkę. Tak przygotowaną pastę nałóż na zabrudzenia i pozostaw na około 30 minut. Następnie spłucz obficie wodą.
Soda i olej roślinny
To połączenie składników to gwarancja nie tylko czystości, ale także blasku i odświeżenia dla urządzeń i mebli. Środek jest bezpieczny do czyszczenia każdej powierzchni, także drewnianej, a nawet jest dla niej bardziej korzystny.
Dzieje się tak dlatego, że olej jest dobrze wchłaniany przez drewno, co sprawia, że podczas mycia tworzy dodatkowy film ochronny. Ogromną zaletą jest także fakt, że tak przygotowany płyn świetnie maskuje wszelkie zarysowania i otarcia powierzchni.
Pamiętaj, że jeśli nie uda Ci się doczyścić brudnych miejsc za pierwszym razem, powtórz wszystkie czynności jeszcze raz. Jest to szczególnie zalecane w przypadku miejsc bardzo silnie zanieczyszczonych, które nie były dawno myte.
- Wymieszaj sodę oczyszczoną i olej w proporcjach 1:1.
- Nałóż tak przygotowany roztwór na zanieczyszczoną powierzchnię.
- Odczekaj około pół godziny. Po tym czasie zmyj pozostałości środka gąbką zmoczoną w ciepłej wodzie.
Kwasek cytrynowy
Warto mieć go zawsze pod ręką: jego przyjemny zapach z pewnością umili domowe porządki. W miseczce wymieszaj 2 łyżki sody oczyszczonej i łyżeczkę kwasku cytrynowego. Dodaj do tych składników odrobinę wody, aby powstała gęsta papka.
Za pomocą czystej gąbki nałóż mieszankę na brudne miejsca. Po pewnym czasie wytrzyj zabrudzenia i pozostałości usuń za pomocą zmoczonej ściereczki.
Szare mydło
Jest to idealny środek do czyszczenia blatów i mebli z kamienia naturalnego czy marmuru, a także powierzchni wykonanych z tworzyw sztucznych czy drewna.