Przywołaj wspomnienia dzieciństwa, upiecz sernik babci – Zapisz przepis i działaj.
Sernik krakowski – przepis klasyczny z dzieciństwa
Legendarny jest sernik krakowski, znany z tego, że jest kremowy, wilgotny i ciężki. Jego smak, ukochany od pokoleń naszych babć i prababek, zawsze pozostaje w naszej pamięci. Przedstawiamy bardzo starą recepturę na ten wyjątkowy deser. Jego cechą charakterystyczną jest kruchy spód i kremowe wnętrze.
Składniki na spód i kratkę:
- mąka – 250 g
- cukier puder – 125 g
- zimne masło – 125 g
- jajko – 1 sztuka
- cukier waniliowy – 2 łyżki
Składniki do masy serowej:
- tłusty twaróg – 1 kg
- miękkie masło – 100 g
- cukier puder – 250 g
- cukier waniliowy – 3 łyżki
- jajka – 8 sztuk
- mąka ziemniaczana – 3 łyżki
- rodzynki – 100 g
Dodatkowe składniki:
- żółtko – 1 sztuka
- lukier
Wykonanie: Spód i kratka:
Zagniatamy wszystkie składniki na ciasto do uzyskania jednolitej masy. Podzielone na dwie części w proporcjach 2/3 i 1/3, ciasto schładzamy w lodówce przez około godzinę. Po wyjęciu, większą część rozwałkowujemy i układamy na dnie formy. Następnie nakłuwamy ciasto widelcem i pieczemy w 180 stopniach Celsjusza przez 15 minut. Po upieczeniu, spód studzimy.
Masa serowa:
Ser mielimy trzykrotnie, np. maszynką do mielenia mięsa. Masło ucieramy z cukrem i cukrem waniliowym w dużej misce. Do masła z cukrem stopniowo dodajemy po jednym żółtku, a później po łyżeczce wcześniej zmielony twaróg. Wszystko ucieramy do dokładnego połączenia składników. Do masy dodajemy mąkę i rodzynki, a białka jaj ubijamy na sztywną pianę i dokładnie mieszamy z masą serową.
Na upieczony wcześniej spód wylewamy masę serową. Resztę ciasta rozwałkowujemy, kroimy w paski i układamy kratkę na wierzchu ciasta. Kratkę smarujemy roztrzepanym żółtkiem, aby uzyskać rumiany kolor po upieczeniu. Sernik pieczemy około 50-60 minut w 170 stopniach Celsjusza. Po upieczeniu, ciasto zostawiamy w piekarniku z uchylonymi drzwiczkami do ostygnięcia.