Rozmnażanie lawendy nigdy nie było łatwiejsze: Jeśli chcesz posadzić ją na przykład wzdłuż ogrodzenia, nie wydawaj niepotrzebnie na sadzonki i wypróbuj sprawdzone metody.
Czy masz w swoim ogrodzie grządkę lawendy i chcesz mieć jej więcej? Na przykład przy płocie lub chodniku?
Nie kupuj przeszczepów, na które przy takiej liczbie wydasz kilkadziesiąt złotych, a raczej ją pomnóż. Dzięki tym wskazówkom od doświadczonych ogrodników na pewno Ci się uda!
Istnieje kilka sposobów na rozmnażanie tej pięknej i aromatycznej rośliny. Wypróbuj ten, który najbardziej Ci odpowiada…
1. Metoda – z własnych nasion
Jeśli masz już jedną roślinę lawendy w swoim ogrodzie, możesz wyhodować kolejną z jej nasion w następujący sposób. Kiedy lawenda zakwitnie, pozwól kwiatom całkowicie wyschnąć na roślinie, a następnie, gdy nasiona w nich grzechoczą jak grzechotka, zerwij kwiaty.
Następnie zasiej nasiona tam, gdzie chcesz mieć nowe rośliny. Podstawą może być glina lub tkanina z kamykami – metoda z tkaniną i kamykami sprawdziła się lepiej.
2. Metoda – rozmnażanie z sadzonek
Inną opcją jest przyklejenie sadzonek lawendy do styropianu i zakorzenienie ich w wodzie. Najlepiej na wiosnę. Alternatywnie można je namoczyć w środku ukorzeniającym, wbić w glinę i podlać. Ta prosta metoda również się sprawdziła.
3. Metoda – przez nurkowanie
Podobnie jak niektóre inne rośliny, lawenda może być również rozmnażana przez tzw nurkowanie. W tej metodzie pędy lawendy macierzystej muszą być zgięte do ziemi, pokryte gliną w miejscu zagięcia i umocowane w ziemi np. za pomocą metalowej podkowy z drutu lub po prostu obciążone kamieniem. W ten sposób gałązka zakorzeni się i wyrośnie jako nowa samodzielna roślina.
Szczegółowa PROCEDURA FOTOGRAFICZNA wg właściciela ogrodnictwa
Do rozmnażania wybierz gałązki, które właśnie zakwitły. Są idealne do rotowania. Odetnij cały kwiat, a także liście od spodu gałązki.
Usuń liście z dolnej części gałązki na wysokość ok. 4 cm , tak aby jak najlepiej umieścić je w ziemi. Skróć górę, aby gałązki nie były zbyt długie. Będą rosły lepiej.
Lawenda dość szybko się zapuszcza. Po uprzednim przygotowaniu konieczne jest użycie mieszanki piasku i torfu. Ale wcześniej przykryj spód łodygi stymulatorem wzrostu.
Za pomocą młotka wykonaj obok siebie otwory o głębokości około 4 cm w mieszance piasku i torfu. Mogą być dość gęste obok siebie. Następnie posadź w nich przygotowane pędy.
Delikatnie dociśnij glebę wokół rośliny, a następnie obficie ją podlewaj. Przykryj folią i regularnie podlewaj wodą (uważaj jednak na rozlanie, błoto nie powinno się tworzyć).
Sadzonki powinny zakorzenić się w ciągu 4-6 tygodni.