Zaleca się jego stosowanie, aby pomóc w walce z roztoczami i mszycami, co potwierdza ten poradnik. Stosowanie tego nawozu przyczynia się do szybszego wzrostu i lepszego rozwoju sadzonek, nawet tych delikatnych i słabych, dzięki zawartości witamin, aminokwasów oraz fitohormonów wzrostu.
Przygotuj ten pożywny nawóz o właściwościach ochronnych dla sadzonek, używając 6 liści laurowych, 6 goździków i 1 litra gorącej wody. Należy liście laurowe podzielić na mniejsze fragmenty, a goździki zmielić, umieścić w słoiku i zalać gorącą wodą. Po 12 godzinach zaparzenia, przecedź i przelej do butelki z rozpylaczem, aby spryskać sadzonki, nie zapominając o dolnej stronie liści.
Zapoznaj się także z innymi świetnymi naturalnymi nawozami, takimi jak nawóz z chleba, który przygotowuje się z pieczywa, wody, cukru granulowanego i mleka. Chleb należy pokroić, zalać wodą z cukrem, zamknąć i pozostawić na 2 dni. Po przefiltrowaniu i rozcieńczeniu, dodaj mleko, aby zwiększyć wartości odżywcze. Stosowanie tego roztworu 2-3 razy w odstępie 10 dni znacznie poprawi kondycję roślin.
Nawóz z łupin ziemniaków, przygotowany z obierek ziemniaków i wody, po ugotowaniu i ostudzeniu, świetnie odżywia sadzonki. Posypując cynamonem roztwór z wody, który pozostawia się na 1-2 dni, również możesz zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami.
Nawóz mleczny, składający się z mleka i wody, stosowany za pomocą strzykawki, jest szczególnie polecany dla delikatnych sadzonek pomidorów, aby nie podlewać ich bezpośrednio na liście. Mleko nie tylko odżywia, ale też wzmacnia odporność roślin i zapobiega chorobom, co jest korzystne dla sadzonek bakłażana, papryki i ogórka.