Na miesiąc przed atakiem serca, Twoje ciało zacznie Cie ostrzegać: Oto 6 znaków.

Zawały serca stanowią jedną z częstych przyczyn śmierci, problem ten w szczególny sposób dotyczy krajów wysoko rozwiniętych. Nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, stres, używki – to tylko niektóre obciążenie dla naszego serca.

Zachorowalność jest bardzo wysoka, lekarze biją na alarm, warto więc wiedzieć, na jakie symptomy należy zwrócić uwagę, by uniknąć zawału serca i cieszyć się zdrowiem. Największym obciążeniem dla serca człowieka jest niezdrowa dieta oraz chroniczny stres, można wręcz stwierdzić, że jest to katalizator dla ataków serca, co automatycznie przekłada się na wzrost liczby zawałów mięśnia sercowego.

Jak dowodzą badania naukowe, stres nie tylko przyczynia się stanów zapalnych, ale także wywołuje ataki serca. Sposobem, który pozwala zniwelować wystąpienie ryzyka zawału jest przede wszystkim zmiana stylu życia, czyli wprowadzenie zdrowej, regularnej diety oraz aktywności fizycznej – są to kluczowe czynniki w profilaktyce tej, jakże niebezpiecznej, choroby.

1. Osłabienie

Podstawowym symptomem, który powinien wzbudzić obawę i motywować do tego, by zwrócić uwagę na własne zdrowie, jest ogólne osłabienie organizmu. Częstą przyczyną osłabienia jest zwężenie tętnic, czego efektem jest ograniczony przepływ krwi, a w rezultacie gorsze krążenie.

Wiele osób lekceważy ten objaw, w rzeczywistości jest to jednak bardzo ważny znak ostrzegawczy, który sygnalizuje, że z organizmem dzieje się coś niedobrego, dlatego też – w sytuacji pojawienia się osłabienia organizmu – konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności i zwrócenie uwagi na własne zdrowie.

2. Zawroty głowy i zimne poty

Niepokojącym symptomem są również zawroty głowy oraz występowanie zimnych potów, które w wielu przypadkach świadczą o problemach z przepływem krwi, czego efektem może niedostateczne ukrwienie mózgu.

Zmniejszony przepływ krwi to symptom, którego nie można lekceważyć. W przypadku wystąpienia tego problemu można odczuwać duszności i ogólne osłabienie organizmu, na ciele często pojawia się zimny pot niewiadomego pochodzenia.

Odpowiednie ukrwienie mózgu to gwarancja prawidłowego funkcjonowania organizmu, dlatego też – jeśli pojawią się wymienione wcześniej symptomy – należy niezwłocznie udać się do lekarza, który zleci wykonanie badań w kierunku zaburzeń pracy serca, a nawet ryzyka wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

3. Ucisk w klatce piersiowej

Niepokojący jest także ucisk w klatce piersiowej – jeśli pojawią się takie symptomy, niezwłocznie należy skontaktować się z lekarzem, gdyż może to symbol zaburzeń pracy serca, a także sygnał, że istnieje ryzyko wystąpienia ataku serca.

Dolegliwości bólowe i ucisk w obrębie klatki piersiowej może się nasilać wraz ze zbliżającym się atakiem serca. Istnieją sytuacje, gdy ból pojawia się w innych częściach ciała, głównie w obrębie ramion i pleców.

4. Przeziębienie lub grypa

Zagrożenie wystąpienia zawału serca stwarza także na pozór błahe przeziębienie lub grypa. Wiele osób, które przeszły zawał odczuwały wcześniej symptomy podobne do zwykłej infekcji.

5. Zmęczenie

Wskaźnikiem, że istnieje ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego może być także chroniczne zmęczenie, które często jest wynikiem niewłaściwego przepływu krwi.

Zwężenie tętnic powoduje, że serce otrzymuje mniej krwi, a tym samym musi intensywniej pracować. Jeśli więc odczuwasz nieustanne zmęczenie i wyczerpanie fizyczne, koniecznie skontaktuj się z lekarzem i zweryfikuj stan własnego zdrowia.

6. Duszność

Kolejnym symptomem zwiastującym ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego są duszności. Zwężone tętnice to słabszy przepływ krwi, a tym samym niewystarczające dotlenienie serca i płuc, które pracują wspólnie, a tym samym zaburzenia w obrębie jednego organu przekładają się na nieprawidłową pracę drugiego.

Jeśli więc odczuwasz duszności, niezwłocznie udaj się do lekarza – jest to wyraźny sygnał, że istnieje ryzyko wystąpienia zawału mięśnia sercowego.

Powyższe symptomy mogą sygnalizować ryzyko wystąpienia zawału serca w przyszłości, warto jednak zadbać o odpowiednią profilaktykę.  Prowadząc zdrowy tryb życia i unikając sytuacji stresowych można skutecznie zniwelować ryzyko wystąpienia zawału serca.

error: Treść zabezpieczona !!