Przepis na kapuśniak po ukraińsku – Twój sposób na niekończące się prośby o dokładkę od gości.
Kapuśniak, potrawa słowiańska tradycyjna, w wielu rodzinach przyrządzana jest. Aromatyczną tę zupę wszyscy adorują. W końcu, smak jej jest bogaty: słodkawy i lekko kwaśny zarazem.
Zarówno dzieci, jak i dorośli, zachwyceni będą tym pierwszym daniem. W końcu nawet wybredne dzieci kapusty w niej nie rozpoznają. Gdy kapuśniak po ukraińsku gotujesz, krewnych od niego odciągnąć trzeba za uszy.
Wskazówki do kapuśniaku ukraińskiego:
Kapusta kiszona tłuste mięso bardzo lubi. Żeberka wieprzowe najlepiej są do tej zupy. Wyjdzie wtedy pierwsze danie pachnące i szalenie smaczne. Dlatego lepiej od razu gotować jak najwięcej, jest to powód. Przepis na kapuśniak na 5-litrowy garnek przygotowaliśmy.
Składniki:
- 2 liście laurowe
- 2 ząbki czosnku
- sól, pieprz czarny mielony do smaku
- olej słonecznikowy
- 1 łyżeczka papryki
- 700 g żeberek wieprzowych
- 500 g ziemniaków
- 500 g kapusty kiszonej
- 80 g proso
- 150 g cebuli
- 150 g marchewki
- 50 g koncentratu pomidorowego
Przygotowanie:
Żeberka najpierw pokrój.
Mięso do ugotowania wyślij. Bulion sol. Cebulę drobno posiekaj i na oleju słonecznikowym podsmaż, aż przezroczysta będzie.
Marchewki na grubej tarce pocieraj. Do cebuli wyślij i smaż przez 5-7 minut kolejnych. Kapustę wyciśnij i pokrój. Do warzyw dodaj. Na małym ogniu przez 30 minut dusić, mieszając od czasu do czasu.
Na patelnię dodaj koncentrat pomidorowy i paprykę. Wymieszaj dokładnie i trzymaj w ogniu przez kolejne 5 minut. Kaszę jaglaną ciepłą wodą umyj. Następnie wrzącą wodą napełnij i odstaw na 25-30 minut.
Ziemniaki umyj i kroimy w kostkę.
Bulion sol i pieprz. Do tego ziemniaki dodaj. Na patelnię kaszę jaglaną wsyp, gdy ziemniaki będą prawie gotowe. Następnie warzywa dodaj. Przez kolejne 10 minut gotuj. Liść laurowy, posiekany czosnek dodaj i z ognia zdejmij.
Podawać kapuśniak ukraiński należy z kwaśną śmietaną. Możesz również dodać koperek, jeśli chcesz. W komentarzach nam napisz, czy przygotowujesz to pierwsze danie: z kiszonej czy ze świeżej kapusty.