Pan Tibor poleca metodę z użyciem domowego sprayu z liści orzecha włoskiego. Gotuj liście w wodzie przez około 10-15 minut, rozcieńcz je w 10 litrach wody i pozostaw do zaparzenia na 3 dni. Następnie odcedź płyn i używaj go na ziemniaki.
Metoda: Stonki ziemniaczane są przyciągane zapachem żywności, dlatego aby chronić ziemniaki, warto „przyćmić” ich zapach silniejszym aromatem. Możesz to zrobić, sadząc obok ziemniaków rośliny takie jak czosnek, nagietek czy kolendra. Po posadzeniu ziemniaków, dodaj do dołków kilka nasion kolendry. Rosnąca kolendra między krzakami ziemniaka swoim ostrym aromatem odstraszy stonkę.
Zapobieganie rozprzestrzenianiu się stonki ziemniaczanej można rozpocząć od przygotowania roztworu z popiołu drzewnego. Najskuteczniejszy jest jesion brzozowy, ale każdy popiół drzewny się sprawdzi. Rozpylaj mieszankę 100 g popiołu i 10 litrów wody na ziemniaki 1-2 razy w tygodniu przed kwitnieniem, najlepiej rano.
Nie zapomnij także o trocinach sosnowych. Wołek ziemniaczany nie znosi zapachu drewna, więc posypanie ziemi wokół korzenia ziemniaka trocinami sosnowymi będzie skutecznym rozwiązaniem.