Po pierwsze, obserwuj swoją roślinę regularnie. Staraj się na bieżąco usuwać uschnięte kwiaty, chore liście, wysuszone korzenie. Jeśli je zostawimy, będą osłabiać nasz storczyk, a nawet mogą doprowadzić do choroby.
Pamiętaj, że zdrowy liść storczyka to liść jędrny, o ciemnozielonej barwie, bez plam i uszkodzeń. Kwiatom pozwalamy opaść samoczynnie, wyjątek stanowi bardzo osłabiona roślina – wówczas lepiej usunąć je jeszcze zanim same opadną.
Po drugie, zadbaj o dobrą kondycję liści storczyka. To one „produkują” niezbędne do życia rośliny składniki, a ich dobry stan to dobry stan całej rośliny. Liście przecieraj wilgotną ściereczką, delikatnie.
Po trzecie, postaraj się znaleść odpowiednie miejsce dla swojego storczyka. Przede wszystkim, wybieraj stanowiska jasne ale nie takie o bezpośrednim nasłonecznieniu. Najlepiej nadają się parapety okien wschodnich oraz południowo-zachodnich. Jeśli nie dysponujesz takim ustawieniem, odsuń storczyk od okna. Po wybraniu miejsca – obserwuj. Jeśli stan rośliny się pogarsza, spróbuj przenieść ją w inne miejsce.
Po czwarte, przesadzaj storczyki. Zmianę podłoża powinno się przeprowadzić raz na dwa lata. Nie jest to jednak sztywną zasadą – jeśli zauważysz, że storczyk zaczyna słabnąć, możesz przesadzić go szybciej. Przesadzając storczyk pamiętaj aby kupić odpowiednie podłoże (najlepiej nadaje się korą zmieszana z mchem, np. torfowcem)…