Twój organizm wyśle ​​sygnał alarmowy zanim pojawi się cukrzyca. Niestety niewiele osób to wie.

Aby w sposób odpowiedzialny dbać o swoje zdrowie, należy regularnie poddawać się badaniom lekarskim. Wiele chorób rozwijających się w organizmie nie daje wyraźnych objawów.

Podobnie jest ze stanem przedcukrzycowym. Kiedy poziom glukozy we krwi jest wyższy niż normalnie, nie mamy do czynienia jeszcze z rzeczywistą cukrzycą, a ze stanem przedcukrzycowym. Oznacza to, że organizm powoli traci zdolność poprawnego regulowania poziomu cukru we krwi.

Jeżeli zdiagnozowano u nas stan przedcukrzycowy, istnieje wyraźne ryzyko rozwinięcia się w przyszłości cukrzycy typu 2. Jest to poważna choroba cywilizacyjna, uważana wręcz za globalną współczesną epidemię. Stan przedcukrzycowy również sprzyja wystąpieniu problemów z układem krążeniowym organizmu – chorobom serca oraz udarom mózgowo-naczyniowym. Stan przedcukrzycowy jest poważnym sygnałem ostrzegawczym, na który należy zdecydowanie reagować.

Lekarz zdiagnozował u nas stan przedcukrzycowy. Czy na pewno rozwinie się w naszym organizmie cukrzyca? Ryzyko istnieje, ale nie stwierdzono bezpośredniego powiązania stanu przedcukrzycowego z  rzeczywistym wystąpieniem choroby. Nie musimy się obawiać, jeżeli podejmiemy odpowiednie działania. Zachowajmy się odpowiedzialnie i skorzystajmy z porad specjalistów oraz poddawajmy się okresowym badaniom kontrolnym.

Problem stanowi fakt, że ani stan przedcukrzycowy, ani cukrzyca nie dają wyraźnych i jednoznacznych objawów. Należy jednak mieć na uwadze, że brak odpowiedniej diagnozy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w przyszłości. Pomimo braku wyraźnej symptomatologii, nasz lekarz rodzinny, znający naszą historię chorobową oraz nas samych, będzie w stanie określić nieprawidłowości w regulowaniu poziomu krwi przez nasz organizm. Najważniejszym jest poddawać się okresowym badaniom kontrolnym.

Co powinno zwrócić naszą uwagę, jeżeli lekarz lub sami podejrzewamy u siebie stan przedcukrzycowy? Przede wszystkim niska odporność i częste zapadanie na infekcje. Charakterystycznymi objawami są również zwiększone pragnienie, przewlekłe zmęczenie oraz częste oddawanie moczu.

Są to objawy niespecyficzne i niedokuczliwe, dlatego nie zwracają zbyt szybko naszej uwagi. Należy jednak uważnie obserwować swój organizm i poddawać się okresowym badaniom poziomu cukru we krwi. Pamiętajmy również o zdrowym odżywianiu i regularnym wysiłku fizycznym.

Odpowiedni tryb życia i badania kontrolne mogą uchronić nas przed rozwinięciem się stanu przedcukrzycowego i cukrzycy.

error: Treść zabezpieczona !!