Nasze przodkinie posiadały znaczną wiedzę nie tylko w dziedzinie gotowania, ale i w leczeniu domowym.
Ich umiejętności były często wykorzystywane z powodu braku aptek. Zdolności te nadal mogą być przydatne i warte odkrycia.
Czosnkowe plastry mogą być skuteczne, gdy inne metody usuwania brodawek zawodzą. Nałóż zmiażdżony czosnek na plaster i przyklej do brodawki, wymieniając codziennie przez 14 dni, zwracając uwagę, aby unikać podrażnienia skóry wokół.
Pomocne w przypadku egzemy czy podrażnień mogą być okłady z płatków owsianych. Namoczone w ciepłej wodzie czy mleku, nałożone na problematyczne miejsca przynoszą ulgę.
Okład z cebuli to remedium na dusznicę bolesną czy ból gardła, działające przeciwzapalnie. Na wysmarowane gęsim tłuszczem gardło czy oskrzela kładziemy pierścienie cebuli i owijamy ciepłym ręcznikiem, pozostawiając na noc.
Lekarstwo z łupin orzecha włoskiego, przyrządzone przez zalewanie muszli wodą i gotowanie, pomaga rozpuszczać flegmę i łagodzić zapalenie oskrzeli.
Okład z ziemniaków to sposób na ból pleców czy brzucha. Ugotowane ziemniaki nakłada się na bolące miejsce aż do ostygnięcia.
Surowe plasterki ziemniaków na czoło i skronie to sposób na gorączkę i ból głowy, a także migreny. Eliksir przyrządzony z wody, cukru, czosnku, cebuli, imbiru, ziół, cytryny i miodu to remedium na kaszel i ból gardła, do picia w ciągu dnia.
Kminek ugotowany w wodzie i zmieszany z sokiem śliwkowym to domowy sposób na kaszel, działający moczopędnie i przeciwzapalnie, odpowiedni dla dzieci powyżej 10 roku życia i dorosłych, ale nie dla kierowców z powodu zawartości alkoholu.